Współczesna kuchnia jest zintegrowana z wnętrzem, nie narzuca swojej funkcji.  Wygląda jakby była laboratorium magicznym, salonem, kawiarnią. Czasem ukrywa wszystkie sprzęty w skomplikowanych konstrukcjach mebli a czasem eksponuje wybrane elementy kuchennej alchemii. Dziś kuchnia jest miejscem chętnie eksponowanym, którego urządzeniu poświęca się wiele uwagi i troski. Kuchnia we współczesnym domu jest pomieszczeniem centralnym, w którym skupia się życie rodzinne, staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią mieszkania. Już nie zamyka się jej za drzwiami, a wręcz przeciwnie, otwiera na salony, aby przy wspólnie przygotowanym posiłku mogła się spotkać cała rodzina.

Współczesna kuchnia staje się wnętrzem o nowym układzie przestrzennym, wyraźnie zintegrowanym z pozostałą częścią przestrzeni. Dzięki nowym technologiom i rozwiązaniom technicznym stosowanym w produkcji wyposażenia, przygotowanie posiłków jest nie tylko łatwe i przyjemne, ale także stało się pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet zabawy w gotowanie. Nowoczesny sprzęt nie tylko usprawnia i przyspiesza czynności kulinarne. Gotowanie „na pokaz”, przy gościach, można świetnie wykorzystać w aranżowaniu przyjęć domowych.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

Wnętrze  kuchni dobrze przemyślane

Tworząc kuchnie zastanawiamy się, jak ja urządzić, tradycyjnie czy nowocześnie, kolorowo czy klasycznie. Rzadko jednak  myślimy o tym, jak ją zorganizować, jak ustawić szafki i urządzenia, by praca była wygodna i bezpieczna.

Bez względu na styl i rodzaj oraz czy jest otwarta, zintegrowana z innymi pomieszczeniami, czy tradycyjnie oddzielona, niezależnie od wyposażenia, powinna ona być jednak odzwierciedleniem naszych zwyczajów i upodobań. Pamiętajmy, kuchnię jest inwestycją w nasze dobre samopoczucie, wygodę. Nowa kuchnia to kosztowna inwestycja. Warto więc, zanim zaczniemy ją urządzać czy modernizować, wyraźnie określić  nasze wymagania i oczekiwania.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

Trudne pytania

Czy chcemy, by nasza kuchnia była pomieszczeniem zamkniętym czy otwartym?

Czy  kuchnia będzie służyć jedynie do przygotowywania posiłków?

Czy w kuchni chcemy ustawić  stół jadalny?

Jakie urządzenia i o jakim standardzie chcemy umieścić w naszej kuchni?

Czy z kuchni korzystać będą jedynie osoby zdrowe i w pełni sprawne, czy może też osoby starsze i mniej sprawne?

Odpowiedzi na zadane pytania zbliża nas do stworzenia idealnej kuchni.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

 Na czym polega zasada trójkąta?

Projektanci posługują się zasadą trójkąta, którego wierzchołki tworzą podstawowe urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Boki tego trójkąta to drogi, którymi się poruszasz, przygotowując posiłki. Aby sprawnie poruszać się po kuchni, przyjmuje się, że odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

Jak urządzić dużą kuchnię?

W bardzo dużych kuchniach, czy otwartych pomieszczeniach,  może funkcjonować więcej takich trójkątów. Kuchnie bowiem mieszczą więcej szafek, z których część możesz ustawić pośrodku, tworząc wyspę kuchenną lub półwysep. Możesz zamontować więcej różnego rodzaju sprzętów.  Znaleźć  nowe miejsca na sprzęt kuchenny, na przykład piekarnik nie musi być zainstalowany pod płytą kuchenną, tylko w oddzielnej szafce,  w którym zamontujesz mikrofalówkę w wersji do zabudowy, czy ekspres do kawy. Firmy wykonujące meble kuchenne zaskakują nas ciągle nowymi nowatorskimi sposobami rozmieszczenia urządzeń.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

Nowoczesność czy tradycja ??

W nowoczesnej kuchni znajdziemy też szafy pełniące funkcję spiżarek i aneks jadalniany lub duży stół. Są integralna częścią otwartych przestrzeni. Z ogromnym pietyzmem dobierane detale, powodują że kuchnia jest atrakcyjna i nie musimy jej chować oraz traktować prawie jak pomieszczenie gospodarcze. Szlachetne materiały oraz niebanalne meble, czy tapety oraz nie szablonowe zestawienie ze sobą materiałów i pomysłów stały się sednem współczesnego projektowania kuchni.

Tradycyjne kuchnie, zwykle oddzielone od otwartej przestrzeni są urokliwymi pomieszczeniami. Możemy je uzupełniać wyposażeniem z linii retro – takie sprzęty ma w swej ofercie każda szanująca się firma.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń

Ciekawy jest też mariaż nowoczesności z tradycją – stylowe meble, współczesny sprzęt lub dodatki i technologie a klasyka. Takie zestawienia wprowadzają nową estetyczną jakość.

JanczyArt - Kuchnia na miarę marzeń