Lastryko jest materiałem powszechnie stosowanym, ale często niesłusznie traktowanym jako wyrób niższej kategorii. Na szczęście szybko się to zmienia i lastryko przebojem wkracza także do aranżacji wnętrz. W formie tradycyjnej jak i płytek ceramicznych okładzin ściennych, tapet i dodatków.

Lastryko to materiał, który powstaje z mieszaniny cementu, kruszywa – rozdrobnionych kamieni albo żużla, pigmentów (barwników), a także wody. Uznawany bywa za rodzaj betonu albo też nazywany po prostu sztucznym kamieniem. Do jego produkcji wykorzystuje się takie kamienie, jak np. marmur, granit i bazalt, dzięki którym zyskuje elegancki charakter. W zależności od rodzaju kruszywa, a także barwy cementu może przyjmować różne kolory. Najczęstsze połączenie to biały cement oraz grys marmurowy. Używając różnych pigmentów, można też „rysować” na lastryku pomysłowe wzory. Po zastygnięciu masy cementowo-kamiennej materiał poddaje się szlifowaniu. Po takiej obróbce zyskuje lekko chropowatą, matową powierzchnię albo też idealnie gładką, jeśli drobne ubytki po szlifowaniu wypełni się cementem.

Lastryko uznawane jest za wynalazek Włochów, a dokładniej mieszkańców Wenecji. Warto jednak pamiętać, że podobne materiały powstawały już w starożytności (Grecja, Rzym). W samych Włoszech lastryko, nazywane terrazzo (albo: terrazzo alla veneziana), cieszy się o wiele większym uznaniem niż np. w Polsce. Lastryko na posadzkach, ścianach i schodach spotyka się zresztą w wielu zabytkowych budowlach, gdzie stanowiło tańszą alternatywę dla marmuru.

W ostatnim czasie motyw lastryka widzimy w płytkach ceramicznych, jest zabawą z wzorem kolorem skalowaniem motywów małych kamyczków. To dość duża zmiana po wielu latach gładkich jednobarwnych płytkach.

We wnętrzach wzór lastryka jak i sam produkt jest używany nie tylko na posadzki ale i na ściany, blaty, meble i umywalki.

Okładziny ścienne: lastryko w ciekawej kolorystyce albo wyróżniające się pieczołowicie skomponowanymi wzorami to świetny pomysł na dekorację ścianki działowej.

Blaty kuchenne: solidność lastryka znana jest z popularnych parapetów. Dlaczego by więc nie wykorzystać tych walorów w kuchni. Taki blat gwarantuje odporność na zarysowania i uderzenia. Choć bywa podatny na zabrudzenia, łatwo je usunąć.

Dekoracyjne drobiazgi: z lastryka powstają okazałe wazony, osłony na doniczki, talerze, portale kominkowe, a nawet ramy do obrazów.

Dużą popularnością cieszy się też wzór imitujący lastryko, który pojawia się np. na tapetach.

 

 

 

Fot: zbiory własne płytki wykonane zdjęcia w firmie Decoroom