Podczas ostatniej podróży do Mediolanu, w poszukiwaniu mebelków dla moich inwestorów, ku mojemu zaskoczeniu zauważyłam, że Mediolan pełen jest zapachów. Na każdej uliczce designerskiej Brery mamy sklep z pachnidłami. Na pierwszy rzut oka to urocze, typowe sklepiki z niszowymi perfumami a  jednak to  sklepy specjalizujące  się w zapachach do wnętrz.

Zapach tak jak i meble i dodatki tworzy atmosferę domu. Wśród wszystkich zmysłów powonienie  jest tym, który najbardziej działa na podświadomość. Choć nieuchwytne, znacząco wpływają na nasze życie, jakość odczuwania, także w kontekście przestrzeni. Wywołują wspomnienia  miejscach, przeszłości. Zapachy mają wpływ na nasze samopoczucie ale i na zdrowie.

Ostatnie lata przyniosły swoistą modę na zapachy we wnętrzu. Każdy dom pachnie inaczej ma swój niepowtarzalny zapach, mimo  to warto wypełnić go również perfumami, świecami, aromatami.

JanczyArt - blog - Zapach

JanczyArt - blog - ZapachPomysłów na wprowadzenie zapachów do wnętrz jest wiele. Świece zapachowe, różnego rodzaju dyfuzory, wkładki do szuflad, zawieszki do szafy, woreczki, wody do żelazka oraz różnego rodzaju dekoracyjne płatki, kule. Osobną kategorię stanowią kominki, kadzidełka, które we współczesnej odsłonie zdobywają nowych zwolenników. Kadzidełka kojarzą się z duszną ciężką wonią. Współczesne ich zapachy bywają zaskakujące. Mnie bardzo zainteresowały  lampy zapachowe, stosunkowo mało znane w Polsce. Wśród nich warto wspomnieć o prestiżowej marce Lampe Berger Paris. Lampy te posiadają porcelanowy zapalnik katalityczny, będący sercem lampy.  Do lampy wlewamy esencję zapachową, podpalamy porcelanowy palnik i zdmuchujemy płomień. Lampy Bergera są wyjątkowo pięknymi przedmiotami. To jest znakomity przykład gdy przedmiot służący do wypełniania wnętrza zapachem jest też jego ozdobą. Warto wiec skupić się na tych,  które te podwójną funkcję spełniają.

JanczyArt - blog - Zapach
Fot: pl.pinterest.com

Moimi ulubionymi są produkty firmy CULTI. Geometryczne kształty kryjące nieprawdopodobne połączenia zapachów, w różnych kolorach. Za każdym razem marka CULTI czymś mnie zaskakuje, to nowym zapachem, kolorem lub seriami limitowanymi.

JanczyArt - blog - Zapach

Nieprzemijającym zainteresowaniem cieszy się marka Mr & Mrs Fragrance. To niekończąca się ilość zapachowych gadżetów zainspirowana przez dwójkę  kreatywnych Włochów. Połączyli włoski design z modą na aromaterapię. Stworzyli kilka serii kolorowych plastikowych i zabawnych przedmiotów noszących imiona : Otello, Niki, Ginger & Walter. Firma proponuje zapachy do biur, domów i samochodów.

 

JanczyArt - blog - Zapach
Fot: pl.pinterest.com

Zapachy do wnętrz to właściwie tworzenie już perfum. Perfumy są skomplikowana kompozycją wielu nut zapachowych, uwalnianych kolejno, każda w odpowiednim natężeniu. I w tym wszystkim czuć pasję do zapachu i designu. To nierozłączna para przyszłości … teraźniejszości.

JanczyArt - blog - Zapach