Od jakiegoś czasu przed świętami obserwuję poszukiwanie rozwiązań alternatywnych do zielonego, pachnącego drzewka zajmującego centralne, a przynajmniej eksponowane, miejsce w salonie. Sama zresztą podpowiadałam świąteczne inspiracje i uwielbiam  bardzo nietypowe rozwiązania. Z czasem jestem  jednak chyba bardziej bliska temu co jest najprostsze. Choć mam słabość do dobrze zaprojektowanych choinek.

JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Fot.Zięta

Odrobina historii

W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź  sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

JanczyArt - Choinkowe dekoracje

Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już od czasów  pogańskich  i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę  talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.

Tradycyjnie ubiera się choinkę  czyli – sosnę lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia, nadzieję

Choinkowe dekoracje

Choinkowe dekoracje nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie lub świeczki.

Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Dawniej wieszane ozdoby maja swoja symbolikę:

Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.

Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.

Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.

Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.

Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.

Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość.

JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Znalezione na camillestyles.com

Obecnie dekoracje choinkowe nie są już symboliczne. Na ogół wieszamy na drzewku szklane bombki, kolorowe i błyszczące łańcuchy, elektryczne światełka, zwykle w spójnej stylizacji. Chociaż pojawiają się również te tradycyjne elementy – gwiazda betlejemska, łańcuchy, orzechy, czy cukierki – jak niegdyś ciastka i pierniki.

Większe znaczenie w choinkowych dekoracjach ma współcześnie kolorystyka. kojarzy konkretne. Każdy rok ma swoje tendencje – prawie jak na modowym wybiegu. Większe znaczenie ma moda, niż symbolika – jednak sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.

JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Znalezione na www.bloglovin.com

Choinka ma być choinką. zieloną, pachnącą.

A jeśli ktoś koniecznie chciałby coś innego albo może nie ma miejsca za dużo to proponuję dobry design, pomysł, blask świec.

JanczyArt - Choinkowe dekoracje

JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Znalezione na www.curbly.com
JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Znalezione na www.bloglovin.com
JanczyArt - Choinkowe dekoracje
Znaleziono na carlaaston.com