Podglądając targowe trendy poszukiwałam koloru dominanty w nadchodzącym roku. I tak kolor, który mógłby reprezentować główny nur, to wszelkiego rodzaju żółcienie. Ta baza kolorystyczna pozwala na realizację idei patrzenia w obu kierunkach, zauważyłam, że wszystkie kluczowe trendy na 2016 rok zawierają w sobie elementy złota. Złoto widać zarówno w twórczości dawnych mistrzów jak i w trendach nowoczesnego wzornictwa. Techniki cyfrowe i multimedialne oraz inne nowoczesne rozwiązania zadomowiły się w naszym życiu na dobre, jednak jednocześnie poszukujemy inspiracji z przeszłości, by móc projektować dla przyszłości. Ten dualizm jest dominującym wpływem w projektowaniu wnętrz.
To podobno hit roku – Złocista ochra
Dobrze znając przeszłość jesteśmy wstanie odpowiedzialnie i kreatywnie budować przyszłość. Współczesne designerskie marki przywiązują wielką wagę do poznawania i prezentacji swojej historii. Dziedzictwo zapewnia autentyczność i wiarygodność, jakiej nie da się sfałszować, zapewnia poczucie długowieczności, dobrze opowiedziana historia ma wielkie znaczenie.
Nawiązania do stylu vintage czy do antyków mogą być skontrastowane ze współczesnymi stylami, lub mogą być dopełnieniem bardzo nowoczesnych wizji. W palecie kolorów na 2016 rok znajdziemy odcienie czerwone, które stanowią odzwierciedlenie naszego bogatego dziedzictwa, lecz wywierają także bardzo współczesne wrażenie. Czerwienie jako barwa podstawowa jest dopełnieniem wielu nowatorskich projektów i wyszukanych stylizacji./ dużo poświęciliśmy tematyce koloru w naszym walentynkowym tekście http://urodaizdrowie.pl/czerwony-kolor-we-wnetrzach/
Światło to jest życie więc w projektowaniu wnętrz występuje ciągła walka między światłem a ciemnością. Jedną z głównych tendencji na rok 2016 jest znaczenie ciemności. Badania dowiodły, jak ważne jest wysypianie się, odpoczynek i zebranie sił. A światło, które tak kochamy w innych sytuacjach w śnie nie pomaga. Wiec z myślą o tych którzy chcą w nadchodzącym roku pobawić się oświetleniem, tłem do tej zabawy są ciemne barwy. Na co dzień obawiamy się mariaży z granatem, zielenią a tym bardziej z głębokim burgundem. Siedemnastowieczni holenderscy malarze potrafili pokazać, że ich techniki gry świateł prezentowały się najlepiej w zestawieniu z ciemnymi odcieniami. Wiele kolorów z tej palety łączy się płynnie ze sobą. Przywołuje barwy, jakie widzimy o zmierzchu czy o świcie podczas tak zwanej „złotej godziny”.
Złota godzina – w fotografii pora dnia po wschodzie oraz przed zachodem słońca, w której występuje szczególne oświetlenie. Słońce emituje wtedy charakterystyczne światło o złotym odcieniu (stąd wynika nazwa). Według wielu fotografów złota godzina jest najlepszą porą do wykonywania zdjęć krajobrazowych ze względu na specyficzny odcień oraz miękkie światło padające od strony nisko położonej tarczy słońca.
Zródło Wikipedia